Size özel bir Bodrum rehberi

$module/image

Yazar: Lydia Bell

Bodrum konusunda deneyimli bir seyahat yazarı olan Lydia Bell, Harper's Bazaar’ın yardımcı editörlerinden biri ve The Telegraph, The Guardian, Condé Nast Traveller ve How To Spend It için de yazıyor.

Yolunuzu kaybetmeyin

Müdavimlerine göre ‘Bodrum’ yalnızca kasabadan ibaret değil. Bu isim, genel olarak yarımadanın tamamını kapsıyor. Bu sahil şeridinde, nereye gideceğinizi bilmek önemli. Bodrum’un merkezinde, kulüp şarkıcılarının ve ışıl ışıl marinada patlayan şampanyaların sesi ile yankılanan, yaz tatilindekilerin gösteriş yaptığı gece hayatı sayesinde bütün kurtlarınızı dökebilirsiniz. Kasabanın ardında ise sakin köyler, kuzeyde yer alan Mandarin Oriental, Bodrum’un bulunduğu daha müstesna bir deniz kıyısının etrafını çevreliyor.

Zihninizi besleyin

Bodrum Kalesi, 1402 yılı civarında, Haçlı Ordusu tarafından, büyük bölümü uzun süredir British Museum’da bulunan Halikarnas Mozolesi’nin kalıntıları kullanılarak inşa edilmiş. Kale, 1962 yılında, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak yeniden hayata döndü. Günümüzde, dünyanın Doğu Akdeniz’deki en büyük amfora koleksiyonunun yanı sıra, Ege Denizi’nin Türkiye kıyılarındaki batıklardan gelen nadide eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nin geçmişi 1402 yılına dek uzanıyor ve kale, günümüzde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.
Fotoğraf: Getty Images

Yöre sakinlerinden biri gibi alışveriş yapın

Bölgedeki lüks alışveriş olanakları son derece etkileyici. Mandarin Oriental, Bodrum’un içinde, Türkiye’nin Selfridges’i de denilebilecek bir Beymen mağazası da bulunuyor. En iyi mağazalar ise, lüks yatlara ev sahipliği yapan Palmarina’da yer alıyor: Bunların arasında, çok markalı konsept mağaza Brandroom Resort, çok markalı bir kuyumcu olan Fezz of Bodrum ve Türk plaj giyim uzmanı Midnight Express gibi isimleri bulabilirsiniz. Maharetli ustaları çalışırken görebileceğiniz, tablo güzelliğindeki Etrim köyünde, unutulmaya yüz tutmuş doğal kök boyama halı ve kilim dokuma sanatını keşfedebilirsiniz. Muhteşem bir el yapımı kilime para yatırmak istemeseniz bile, ziyarete değer bir yer: Köydeki özel turlar hakkında Mandarin Oriental, Bodrum personelinden bilgi alabilirsiniz.

https://photos.mandarinoriental.com/is/image/MandarinOriental/dmo-mobod-concierge-1

Bodrum’a Özel...

Bodrum’un Aziz Petrus Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmanın yanı sıra, aralarında bölgede yaşamış olan bir prensese adanmış bir odanın da bulunduğu pek çok ilginç detaya sahip. Keşfedebileceğiniz bu yerlerin ötesinde, kalenin daha iç kısımlarında ise Akeniz bölgesindeki hemen hemen her ağaç ve bitkinin yer aldığı bir alan bulunuyor.

Graham Hudson, Baş Butler, Mandarin Oriental, Bodrum

Tarihi yerleri görün

Bodrum pek çok uygarlığa sahne olmuş bir yer. Antik Karya bölgesinin başkenti Halikarnas olarak bilinen ve Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan, şimdi ise harabe halindeki Mausolos Mozolesi’nin yer aldığı şehir. Antik çağda Karyalılar, Yunanlılar, Persler, ardından Haçlı Ordusu ve Osmanlılar Bodrum’da bulunmuşlar. Antik bir Dor kolonisi olan Mindos’a (yani Bodrum Yarımadası’nın en batıda kalan ucunda yer alan sevimli Gümüşlük kasabasına) gidin ve bu antik şehrin batık harabelerinde şnorkelle dalış yapın.

Varışınızı kutlayın

Mandarin Oriental, Bodrum, panoramik Ege manzaralarına sahip ve çok eski zeytinlikler ve çamlıklarla çevrili, muhteşem bir tepenin yamaçlarına inşa edilmiş. Misafir odaları, (minimum 72 metrekare alanıyla) yarımadada yer alan en büyük odalar arasında ve hepsi açık alana sahip. Bu manzaranın tadını çıkarmak için odanıza bir şişe şampanya ısmarlamaya değer! Sıcak kumları bir an önce parmaklarınızın arasında hissetmek istiyorsanız, Blue Beach Club and Bar’a giderek bir masa, şezlong veya özel kameriyeye kendinizi atın ve bir kokteyl ile serinleyin.

Rahatlamak için zaman ayırın

Rahatlamak için zaman ayırın

Spa ve Sağlık

Üç kata ve 2700 metrekarelik, geniş bir alana yayılan Mandarin Oriental, Bodrum’daki The Spa, büyüklüğüne rağmen sıcak ve dostça bir ortam sunuyor. Mavi Ege ufukları ve yıl boyu bölgeyi terk etmeyen güneş sayesinde spa, kendinizi şımartma fırsatı ve yüksek teknoloji ürünü bakımları bir arada sunan, fitness odaklı bir kaçamak yapmak için ideal. Canlandırıcı bir hamam seansına katılın veya stresli bölgelere odaklanılan özel Oriental masajlarımızdan birini tercih edin. Bu cennetin tadını daha da fazla çıkarmak istiyorsanız, gök mavisi suları el yapımı ahşap bir Türk yatıyla keşfetmek anlamına gelen bir ‘Mavi Yolculuk’ için yerinizi ayırtın. Muhteşem körfezlere demir atarak el değmemiş koylarda yüzmek, size kesinlikle iyi gelecek.

Zarif bir akşam yemeği yiyin 

Otelin içinde yer alan LA Suite Lounge, canlı müzik ve yaratıcı kokteylleri ayağınıza getiriyor. 

Zamanda yolculuk

‘Mavi Yolculuk’ terimi, el yapımı bir gulet ile Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında yelkenli gezi keyfini ifade eder. Bu terimin yaratıcısı, 1920’li yıllarda Bodrum’a sürgün edilen ve bir daha asla büyük şehre dönmek istemeyen, Bodrum’un ilk gurbetçisi sayılabilecek roman yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı.

https://mandarinoriental.com/templates/main/img/MO_Magazine_Logo_BLK.svg

En önemlisi de,

Bodrum’un dalgıçlar için adeta bir cennet olması. Olağanüstü, gök beyazlığındaki mercanları ile ünlü Fener, büyüleyici bir denizaltı yaşamına sahne olan Büyük Resif ve tavanındaki bir metre genişliğinde bir boşluktan girilen Delikli Mağara, en ilginç dalış alanları arasında.