Sir Peter Blake

Sir Peter Blake

Ressam

Sir Peter Blake, ‘Pop Sanatının Babası’ olarak tanınır. En tanınmış eserlerinden bir ise, The Beatles’ın Sgt Peppers’ Lonely Hearts Club Band adlı albümünün kült niteliğindeki kapağıdır. Çalışmalarında genellikle pop kültüründen görselleri güzel sanatlar ile bir araya getirir ve eserleri, hayatı boyunca süren koleksiyonculuk tutkusundan ilham alır. Kendisini stüdyosunda, sayısız süs eşya ve sanat eseri arasında fotoğrafladık.

Sır Peter, Mandarin Oriental, Hong Kong’un 50. yıldönümü şerefine, Mandarin Oriental’ın ihtişamlı Hayranlarının tamamından oluşan bir kompozisyon yarattı. Kendisinin de “bu hayranlardan biri olduğunu belirtmeye gerek bile olmadığını” söyledi.

Sir Peter’ın şimdiye kadarki en büyük eseri olan ‘Hayranlarımız’, Mandarin Oriental Hyde Park, Londra’nın en ünlü ziyaretçilerinden 100’ünün oluşturduğu bir kolaj çalışması. Milyonlarca sterlinlik restorasyon, otelin tüm dış cephesini kaplamaktaydı.

Sör Peter, 1981 yılında bir Kraliyet Akademisyeni oldu ve 1963 yılında CBE unvanını aldı. 2002 yılında, sanat dünyasına yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine şövalyelik unvanı verildi.

Ödüllü fotoğrafçı Mary McCartney tarafından fotoğraflanmış ve filme alınmıştır.